Drzewiczka
Drzewiczka to prawobrzeżny dopływ Pilicy, który ma długość ponad 90 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 1085 km. Jej źródła znajdują się w lasach wzgórza Garbu Gielniowskiego, nieopodal wsi Ruski Bród.
Drzewiczka płynie przez Petrykozy, Drzewica, Opoczno, Odrzywół aż w końcu do ujścia Pilicy na wysokości Nowego Miasta nad Pilicą. Miejscami nurt w rzece jest bardzo szybki. Ponadto, znajdują się tutaj naturalne przeszkody w korycie rzeki.
Niegdyś wody tej rzeki wykorzystywane były do napędzania kuźnic, młynów a także zakładów przemysłowych. W Rudzie Białaczowskiej znajduje się niestety jeden z ostatnich młynów, który nadal jest w pełni czynny.
Na odcinku trasy od Petrykozy do Drzewicy, rzeka jest w znacznej części uregulowana i najeżona różnego typu spiętrzeniami, zastawkami czy jazami.
Świadczy to o znacznym spadku rzeki, dlatego też nie bez przyczyny właśnie tutaj wybudowano tor do kajakarstwa górskiego. Wodę tej rzeki w dużej mierze zasilają Zalew Drzewicki, który spełnia funkcje retencyjno-rekreacyjne.
Drzewiczka to rzeka, która może zdziwić oraz zachwycić nas na niejednym odcinku. Od Drzewicy do Nowego Miasta meandruje borami sosnowymi, a także niżej położonymi łąkami zalewowymi, czy też licznymi bagnami oraz trzcinowiskami.
To właśnie tutaj Drzewiczka może stanowić znakomite miejsce przygotowania do pływania na nieco trudniejszych rzekach.
Ponadto, możliwość obcowania z dziką przyrodą zapewni niezapomniane przeżycia. Obszar Doliny Drzewiczki jest wyjątkowo bogatym skupiskiem fauny. Gniazduje tutaj około 140 gatunków ptaków. Można tutaj spotkać między innymi żurawie, czaple, a także zimorodki.
Spływ kajakarski można rozpocząć za torem. Oprócz tego, jeśli chcemy przepłynąć rzekę kajakami turystycznymi, należy przeznaczyć na ten cel przynajmniej 9 – 10 godzin od Drzewiczki do Nowego Miasta. Dlatego najlepiej podzielić sobie trasę na 2 dni kajakarskiej wędrówki.

Trasy