Wolbórka
Wolbórka jest to najpóźniej eksploatowany przez nas lewy dopływ rzeki Pilicy. Interesować się nim zaczęliśmy dopiero w lipcu oraz wrześniu 2008 roku. Wolbórka to rzeka o długości 48,8 km. Jej źródła znajdują się w lasach koło Tuszyna. Rzeka ta płynie między innymi przez Wzniesienia Łódzkie, a także Równinę Piotrkowską. Następnie wpływa do Pilicy poniżej Tomaszowa Mazowieckiego. Wolbórka jest to szlak na znakomity survival. Najlepiej pokonuje się ją kajakami polietylenowymi, jednak warto dokonywać z tego pod okiem instruktorów.
Koryto rzeki posiada dużą ilość zastawek, progów, a także jazów, dzięki czemu woda utrzymuje się. Rzeka ta może służyć do wprawek kajakowych przed trudniejszymi górskimi rzekami.
Mniej doświadczeni kajakarze powinni przeznaczyć 2 dni na tą trasę, by jak najlepiej opanować sztukę wsiadania oraz wysiadania z kajaka.
W Tomaszowie, Wolbórka to bardzo ciekawy odcinek rzeki, bowiem otoczona jest piękną zielenią. Dzięki pewnym rozwiązaniom, szlak mógłby być dostępny dla wszystkich. Zwykłe kajaki szklaki należy raczej wykluczyć z wędrówki, ponieważ na kajakach polietylenowych kamienne oraz betonowe progi pozostawiły dosyć głębokie rysy.